На головну    

Знайомство з органами артикуляційного апарату і поняттям звук - Педагогіка

Заняття в середній логопедичної групі

Тема: Знайомство з органами артикуляційного апарату

і поняттям звук

Мета: ознайомити дітей з органами артикуляційного апарату ; вчити дітей вслухатися мова дорослого, відповідати на запитання; розширювати уявлення дошкільнят про навколишній світ; збагачувати активний словник; розвивати фонематичний слух, увагу, пам'ять, мислення.

Обладнання: м'які іграшки (Зайчик, Мишка, Сова та ін.); кольорові листочки, вирізані з паперу.

Хід заняття

1. Організаційний момент.

- Здрастуйте, хлопці. Подивіться скільки гостей у нас сьогодні. Привітайтеся.

- Хлопці, скажіть, який час року настало?

- А якими стають листочки восени? (Жовті, червоні).

Дихальна гімнастика.

- Подивіться, у нас теж є осінні листочки, давайте пограємо з ними. Помилуйтеся на них, а тепер подмімо, щоки не роздувати, вітер повинна йти по середині язичка.

Що листочки роблять? (Шелестять, гойдаються, нахиляються, шепочуть).

2. Основна частина.

- Хлопці, кого ви бачите? Хто до нас прийшов?

- Ви пам'ятаєте, хто такі Мишка і Зайчик? (Це іграшки.)

- Ви, напевно, не забули, що вони дуже люблять подорожувати?

- А ще у Мишки і Зайчика є знайома - Мудра Сова. І ця Сова запропонувала їм відправитися у велику подорож в країну Абетку, в якій живуть букви. Але шлях до країни Азбуку лежить через країну Звуків. Ця країна невидима, але вона оточує нас усюди, бо звуки є скрізь, їх не можна побачити. Їх можна тільки почути або вимовити.

- Закрийте очі і прислухайтеся. Які звуки ви чуєте? (Б'є барабан, дудить дудка і т.д.)

- Скажіть, як сигналить машина, як сміються, як виє вовк, гавкає собака, нявкає кішка. (Діти відтворюють звуконаслідування.)

- Так от, все, що ви зараз сказали і почули, - це і є звуки. А звуками вважається все, що можна почути і вимовити. Під час нашої подорожі ми дізнаємося, які бувають звуки мови. Як вони виникають, як вимовляються, як дружать один з одним. Ще ми дізнаємося, що звуки позначаються буквами.

- Куди ми з вами поїдемо? (В країну Абетку.)

- Яку країну ми повинні проїхати, перш ніж потрапити в Азбуку? (Країну Звуків.)

3. А)

- Пора займати свої місця в вагончиках. Мишка і Зайчик вже всілися.

- Ви готові до подорожі по країні Звуків?

- Тоді подудіте, як паровозик. («Ту-ту».)

- Як стукають вагончики? («Чух-чух-чух».)

А це значить, що ми вже їдемо по країні Звуків.

Б)

- Ми їдемо повз зоопарку. - Скажіть, кого побачили Мишка і Зайчик?

Зайчик вирішив перевірити, чи дійсно вони виявилися в країні Звуків. За порадою Мудрої Сови він закрив очі і прислухався. Які звуки він почув?

- Давайте допоможемо йому. (Діти зображують, як подають голос корова, кінь, вівця, собака, півень і ворона.)

- Чи можна все, що ви виголосили, назвати звуками? (Можна.)

- Це значить, що наші друзі-іграшки вже потрапили в країну Звуків.

4.- Хлопці, а тепер давайте пограємо. Вставайте в коло. Я встану в центрі.

Пропоную дітям всім разом скласти вірш. Логопед: Підспівує козлик мені: Діти: Бе-бе! Логопед: Лает песик, хвіст задерши: Діти: Гав-гав! Логопед: А півень мені на бігу Прокричав ... Діти: Ку-ка-рі-ку! Логопед: А кошеня пискнув: Діти: Мяу!

В ході фізкультхвилинки діти слідом за логопедом зображують руху тварин: тупають ногою (як козлик), встають на карачки (як песик), махають руками (як півень), сідають навпочіпки (як кошеня).

- Які звуки ви виголосили? («Бе», «Гав», «Ку-ка-рі-ку», «Мяу».)

5.- Ці звуки видають тварини. А люди видають звуки мови. З них виходять слова. Після того як Мишка і Зайчик розібралися, що таке звуки, Мудра Сова розповіла їм, звідки і як з'являються звуки. Виявляється, звуки виникають у роті.

- Що знаходиться в роті у кожного з вас? (Зуби, язик.)

- А якщо ми закриємо рот, що заважає нам побачити зуби і язик? (Губи і щоки.)

- Спробуйте закрити щільно рот і сказати «Здрастуйте», не відкриваючи рота. (Діти намагаються вимовити це слово з закритим ротом.)

- Ви змогли правильно вимовити слово «здрастуйте» із закритим ротом? (Ні.)

-Можна Чи розмовляти без допомоги губ, щік, мови і зубів? (Не можна.)

6. Давайте спробуємо відгадати загадки:

-Коли ми їмо - вони працюють, Коли не їмо - вони відпочивають. Не будемо їх чистити -Вони заболят.

(Зуби)

-Посільней ти їх роздам, На гаряче подми.

(Щоки)

-Завжди він в роботі, Коли ми говоримо, А відпочиває, Коли ми спимо.

(Мова)

Про що були загадки?

7.Послушайте казку про Веселому язичка і повторюйте за мною всі рухи язичка.

Жив собі на світі Веселий Язичок. У нього був свій будинок - рот. Стіни - щоки (діти надувають щоки), вікна - губи і зуби (діти посміхаються і показують зуби). Язичок був дуже акуратний. Кожен день він наводив порядок в своєму будиночку: чистив стіни - щоки (діти проводять язиком по внутрішній стороні щік), стеля, який називається піднебіння (по піднебінню), мив підлогу - нижня щелепа (по внутрішній стороні нижньої щелепи), протирав вікна (діти широко відкривають рот і проводять язиком по верхніх і нижніх зубів) .Как-то раз Веселому язичка стало нудно. Він відкрив вікно (широко відкривають рот), виглянув на вулицю (висовують вперед мова), подивився по сторонах (рух мови в різні сторони), вгору, вниз. Побачив ворону і злякався, сховався в свій будиночок (діти прибирають мову всередину) і закрив вікна (закривають рот).

- Наш Язичок дуже веселий, він любить веселитися, стрибати, іноді навіть дістає до стелі. Нехай твій язичок дострибне до стелі і погладить піднебіння. А тепер нехай язичок дістане стелю і посидить там трошки. (Рух має виконуватися тільки мовою, без допоміжних рухів губ і нижньої щелепи. Рот широко відкритий. Спокійно, без посмикувань мову утримується нагорі протягом 5-6 секунд.) Потім Веселий Язичок спустився вниз, знову підстрибнув до стелі. Спустився. Підстрибнув. (Вправа повторюється кілька разів.) Настрибавшись язичок, втомився і пішов спати. Нехай трошки відпочине.

8. Підсумок заняття.

- У якій країні живуть букви? - А звуки? - В якій країні опинилися Мишка, Зайчик і Мудра Сова по дорозі в країну Абетку?

- За допомогою чого ми вимовляємо звуки?

- Вам сподобалося заняття?

Сюрпризний момент. - Іграшки дуже раді, що ви з ними подорожували і хочуть Вас пригостити. (Лунають цукерки).

© 8ref.com - українські реферати